Blogroll

29 Temmuz 2014

İyi Bayramlar, Bayramı Olan Herkese..  Yıllardır bayramları sevmediğimi ve kutlamadığımı beni tanıyan pek çok insan bilir sanırım. Pek küçükken biliyordum sanırım ne demek olduğunu, akraba komşu bayram alışverişleri harçlık heyecanları, hepsi tamdı. Nerede o eski bayramlar diyecek kadar bilincinde değildim yine de.

   Artık, bana sanki kendimi bildim bileli diyecek kadar uzun bir süredir bayramı sevmiyorum,bayramım olmuyor gibi geliyor. Ne kapı kapı dolaşılıp harçlığı beklenecek akrabalar kaldı, ne heyecanla çay kahve taşınacak komşumuz kaldı. Ki beni tanıyanlar yine bilir, ben ne kalabalığı severim öyle ne de samimiyetsiz hal hatır sormaları, misafirlikleri.

  Ama yine de insan istiyor ki, evinde bayramın geldiğini sadece arife gecesine kadar süren temizlikten anlamasın. İstiyor ki, ölümden döndüm travmalar atlattım artık biraz daha olsun yanımda olmaya çalışır deyip de aylardır haber alamadığı annesinden bir bayram MAİLİ gelsin. Gelse affedecek yine, sonrasında aylarca yazmasa da o gün için sevinecek. Bayram ya çünkü.. Kaç yıl elinden yemişim o dolmaları börekleri, insan bekliyor işte. 

  Ve insan istiyor ki, yine aynı travmaları en yakınında yaşayıp, haftalarca üzülen, artık her şeyin değiştiğini bundan sonra kimsenin kimseye küs kalmayacağını söyleyen ailesi bayrama, hiç olmadı ramazana kadar küs kalmamayı başarabilsin. Çikolatası şekeri, harçlığı gezmesi bahane.. İnsan istiyor ki Akşam eve geldiğinde babanın odasına kapandığı, halanın salonda çatacak yer aradığı, dedenin de uyuduğu bir sahneyle değil de, hadi kızım gel bayramlaşalım dediği bir sahneyle karşılaşsın.

  İstiyor ama olmuyor işte öyle istenen her şey. Ben de tüm geceyi uykusuz geçirip, evimin sessizliğini, içimin çığlığını bastırayım diye bütün gün oradan oraya, saçmalaya saçmalaya, konuşuyorum. Çünkü susarsam, isteyeceğim. Susarsam olmayacak, göreceğim. Susarsam, acıyacağım, acıyacak her şey. O yüzden işte, ben bu bayram çok konuşuyorum. Sizlere iyi bayramlar, var olan bayramlarınızın değerini bilin..

28 Temmuz 2014

Kitaplı Mim

Merhabaaa!

  Uzun zamandır yazmıyorum, artık sık sık yazacağım şöyle böyle diye bahane üretme aşamasını geçtim sanırım. Düzenli blog yazabilen insan değilim artık kabul ediyorum :( Halbuki yazacak o kadar çok şey var ki.. Ayda yılda bir yazıp aktif bir blogger olmayınca da mimlenmek falan hak getire tabi. Ben de istediğim mimi alır kendim yaparım diyorum o yüzden :) Artık yapmayan kalmadı sanırım ama içinde kitap geçtiğinden mütevellit ben de bir el atacağım izninizle. İyi okumalar.. :)      Ne sıklıkla kitap okursunuz?

Bir kaç sene öncesine kadar haftada 2-3 kitap mutlaka bitiren, elimdeki kitabı bitireceğim diye uyumadan okula giden bir insanken son 1 yıldır ayda 1-2 kitap okuyacağım diye kendimi zorluyorum resmen. Neden böyle oldu bilmiyorum. Hayat gittikçe yoğun bir hal aldı, çalışmaya başladım, boş vaktim yok diye bahaneler uydurmaya hiç gerek yok zira boş vakit yaratmak çok zor bir şey değil. Kitap okumaktan eskisi kadar zevk almıyorum desem o da değil, elime aldığım anda mutlu oluyor yine saatlerce bırakamıyorum ama işte o kitabı eline almak mesele. Umarım kısa zamanda düzelirim çünkü okunacak çok kitap var!

      En sevdiğiniz yazarlar?

Yabancı kategorisinden Sylvia Plath, Georges Perec, Haruki Murakami, Fernando Pessoa, Neil Gaiman, Amelie Nothomb, Etgar Keret, Chuck Palahniuk ve pek tabi ki J. K. Rowling. (çok oldu burası tamam.)

 Yerli yazar kategorisinden ise Mine Söğüt, Sabahattin Ali, Hakan Günday, Cengiz Aytmatov ve Tezer Özlü.

      En beğendiğiniz kitaplar?

J. K. Rowling - Harry Potter Serisi
Etgar Keret - Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü
Mine Söğüt - Deli Kadın Hikayeleri
Haruki Murakami - Sahilde Kafka
Michael Ende - Momo
Amelie Nothomb - Yağmuru Seven Çocuk
Elliot Engel - Oscar Nasıl Wilde Oldu?
Georges Perec - Uyuyan Adam
John Fante - Toza Sor

      Yerli/Yabancı hangi yazarların kitaplarını tercih edersin?

Bkz. İlk soru

       Bugüne kadar en beğendiğin kitap serisi?

Harry Potter. Ehm. Yüzüklerin Efendisi ve Açlık Oyunları serisi de favorilerim arasında. Onların dışında da pek kitap serisi okumadım sanırım ama olsun.

      Daha çok hangi tarz kitap okumaktan hoşlanırsın?

Fantastik kitaplar okumayı çok seviyorum aslında ama çerez/bestseller tarzı olanlardan değil. Köklü fantastikler iyidir. Onun dışında mitoloji, efsaneler, tarihin ve kültürün farklı yönleri hakkında kitaplar okumaya da bayılırım. Bazı bazı da ruh halime göre depresif ve melankolik içerikli, hayatı ve insanları sorgulayan kitapları okumak iyi geliyor. Artık hangi tarza girer onlar bilemiyorum. Bkz. Pessoa'nın Huzursuzluğun Kitabı ve Perec'in Uyuyan Adam'ı.

      En son hangi kitabı okudun?

Neil Gaiman - Yolun Sonundaki Okyanus ( Çok büyük beklentilerle okuduğumdan mıdır nedir ama yeterince iyi bulmadım bu sefer.)

      Şu an hangi kitabı okuyorsun?

Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni okumaya çalışıyorum. Ha bir de Yağmuru Seven Çocuk'u yeniden okuyorum.

     Kitap blogları hakkında ne düşünüyorsun? Yeterli mi?

Ya benim ilgi ve merakıma hitap eden çok blog yok ya da gerçekten Türkiye'de kitap blogları yetersiz. Aslında pek çok kitap blogu görüyorum ama kaliteli ve özgün yorumlara sahip blog bulmak pek kolay değil malesef. Bulduğumda da önerdikleri her kitabı okuma listesine alıp her yazılarını ıncığına kadar okuyarak biraz abartıyor olabilirim. Bkz. Kitaplık Kedisi , Kediler ve Kitaplar , Okuyan Kedi ( ki kendisi aylardır hiç bir mecrada görünmüyor, nerelerdedir acaba? ) , Başucumuzda Kitap , Rafların Arasından vb.

      Kitap okumak senin için ne ifade ediyor?

Geldik en zor soruya. Kitap okumak benim için dünyanın en mutluluk verici eylemlerinden biri. Küçük yaşlarımdan beri - nasıl edindim o yaşlarda bu alışkanlığı hiç bir fikrim yok - gerçek hayattan uzaklaşmak, nefes almak, yeni dünyalar ve yeni hayatlar keşfetmek her zaman için müthiş oldu ve olmaya devam ediyor. Özellikle benim gibi hayal dünyası geniş bir insansanız ve günlük hayatın, tek bir hayat yaşamanın sıkıcılığında boğuluyorsanız kitap okuyarak yüzlerce hayatı birden yaşayabiliyorsunuz. Ne demiş adını hatırlamadığım birileri; '' Kitaplar insanların sihir yapabileceğinin kanıtıdır. '' Bu kadar basit..

   
Bu da bayram öncesi temizliğine bahane arayanlara gelsin :)