Blogroll

19 Aralık 2010

Ben senin yaşındayken,ohoo..

Uzun bir süreden sonra yeniden merhaba sevgili okuyucu..

Çok meşguldüm,sınavlarım vardı bla bla diyebilmek isterdim ama hayır,sadece ne yazacağımı bilemedim,bir zamanlar dünya dolusu gelen ilham perilerim beni terketti,ne yazacağımı bildiğimde de yazmaya üşendim.Böyle pis bişey oldum yani.Özür dileyerek yine çok ilham gerektirmeyen bir yazıya giriş yapmak istiyorum.

Yazımın konusuna gelecek olursak,internette gezinirken(ki artık bildiğiniz üzere bu çok sık yaptığım bir şey)
ilgimi çeken bir siteye daha rastladım.Bu sitenin özelliği;istediğiniz yaşı belirleyip kutucuğa yazdığınızda,karşınıza diğer insanların o yaştayken yaptığı önemli işleri çıkarması.
Bu yazım için,21 yaşı seçip Türkçeye çevirdim.Bakalım kimler 21 yaşındayken ne yapmış.

Jack London, Klandike altın avına çıkmış,zorlu geçen bir seneden sonra hiç altın bulamadan evine geri dönmesine rağmen en iyi öykülerini de bu dönemde yazmış.

Thomas Edison, ilk buluşunu gerçekleştirmiş: Elektrikli Oy Kaydedicisi.Bu icadı beklediği başarıyı yakalayamayınca,Edison kendini pazarı olan ürünleri icat etmeye adamış.

İtalyan kemancı ve besteci Giuseppe Tartini, ruhunu şeytana sattığı bir rüya görmüş ve uyandıktan sonra bu rüyasını anlattığı 'Devil's Sonata' en başarılı eseri olmuş.

John Dilligner,bir market soygununda yakalandıktan sonra,9 yılını hapiste geçirmiş.FBI tarafından vurulup öldürülene kadar da,Amerika'nın bir numaralı halk düşmanı olarak görülmüş. (Bu pek iyi bir örnek olmadı sanırım,neyse :) )

Herman Melville, güney denizlerinde çıktığı balina avının zorluklarına dayanamayarak,bir kaç arkadaşı ile gemiyi terketmiş ve bir süre bir yamyam kabilesi olan Typee yerlileri ile birlikte yaşamış.Ve bu günleri ünlü romanı Moby Dick'e ilham kaynağı olmuş.

İngiliz Kimyacı Humphry Davy, azot oksidülü(güldürücü gaz) keşfetmiş.Ve bu keşfinin anestezi amacıyla da kullanılabileceğini belirtmiş.

Jesse Ball, 129 saat boyunca uyanık kalmış.Aynı yıl içerisinde kendisine 13 yıl sürmüş gibi gelen bir rüya görmüş.

Pablo Casals, çello çalma tekniklerinde önemli düzenlemeler yaparak tarihe adını yazdırmış.

Luther Burbank, Lunenburg-Massachusetts yakınlarında 17 akrelik ( 1 akre: 4047m2) bir arsa satın almış ve 55 yıl boyunca sürdüreceği bitki yetiştiriciliğine başlamış.

Pittsburgh'lu şarkı yazarı Stephen Foster, hızlı bir şekilde başarıyı yakalayan şarkısı 'Oh!Susanna!' yı yazmış.

Fransız Matematikçi Evoriste Galois, grup teorisi de dahil olmak üzere pek çok teorisini bu yaşta bulmuş.

Ve son olarak hepimizin bildiği gibi, Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u 21 yaşında fethetmiş.

Neden 21 yaşı paylaştığıma gelirsek,hayır 21 yaşında değilim ve bunu seçmemin özel bir nedeni de yok.

Siz de insanlar sizin yaşınızdayken kayda değer neler yapmış merak ediyorsanız,aşağıdaki linke tık yapabilirsiniz;

http://www.museumofconceptualart.com/accomplished/

Kişisel not: Şahsen,siteyi sunduğu içerik açısından başarılı buldum.Ama daha göze hitap eden tasarımlar kullanılabilirmiş.Ayrıca,yazıları okurken bir yerlerden 'Bak insanlar senin yaşında neler yapmış,sen hala burada oturuyorsun,kalk git bi işe yara!' gibi bir mesaj çıkmasını da beklemedim değil. :)

Kişisel Not 2: Bu yazıyı aynı zamanda, yazarbunlar.blogspot.com adresinden okuyabilirsin.Böylece üşengeçliğin nasıl dibine vurduğumu da anlayabilirsin.

Sağlıcakla kal sevgili okuyucu!

2 kez mırlanmış.:

Sycorox dedi ki...

Böyle şeyleri okuyunca kızım sen dizi izlemekten başka napıyorsun diyip kızıyorum pek bir kendime :)
ama güzelmiş evet

Telekinesis dedi ki...

biz halen tırı vırı şeylerdeyiz

Yorum Gönder